کلینیک دندانپزشکی چیست

کلینیک دندانپزشکی چیست

کلینیک دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی چیست

کلینیک دندانپزشکی فضایی بزرگ است که انواع خدمات دندانپزشکی در آن ارائه می‌شود و بیش از یک یونیت دندانپزشکی فعال دارد. در واقع کلینیک‌ها متشکل از چند مطب در زیر یک سقف هستند و تمام خدمات دندانپزشکی را ارائه می‌دهند.

در کلینیک دندانپزشکی چند دستیار دندانپزشک، دندانپزشک عمومی، متخصص دندانپزشک و جراح دندانپزشک می‌توانند، فعالیت کنند.

این مراکز مجهز به کلیه تجهیزات و دستگاه‌های لازم برای دندانپزشکی هستند و نیازی به ارجاع بیمار به سایر مراکز نیست.

در ادامه این مقاله می‌خواهیم تصویرسازی در ذهن شما ایجاد کنیم و به طور مفصل درباره کلینیک دندانپزشکی و اجزای آن صحبت کنیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

دندانپزشک کیست؟

مهمترین جزء یک کلینیک دندانپزشکی، دندانپزشک است.

دندانپزشک، یک پزشک و ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی است که بیماری‌های دهان و دندان را تشخیص داده و درمان می‌کند. افراد برای معاینات و تمیز کردن دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کنند.

دندانپزشک عمومی کیست؟

رشته دندانپزشکی شامل زیر شاخه‌های زیادی است. ولی دندانپزشکان ابتدا دوره عمومی دندانپزشکی که شش سال است، را می‌گذرانند، و بعد از قبولی در یکی از رشته‌های دندانپزشکی، متخصص می‌شوند.

اغلب مردم فکر می‌کنند دندانپزشکان عمومی فقط می‌توانند مشکلات مربوط به دندان (مانند پر کردن) را درمان کنند و درمان بیماری‌های مربوط به دهان، در حیطه دندانپزشکی عمومی نیست.

به طور کلی یک دندان پزشک عمومی تمام جوانب بیماری‌های مربوط به دهان و دندان را مطالعه می‌کند و هر عملی که مربوط به دهان و دندان شود را به راحتی می‌تواند انجام دهند.

یک دندانپزشک عمومی به دلیل اینکه وظیفه دارد تا بیماری را درست تشخیص دهد می‌بایست در زمینه بافت استخوانی فک و همچنین ماهیچه‌های مجاور آن نیز اطلاعات کسب کند تا بتواند در وحله اول بیماری را تشخیص و سپس درمان کند.

دندانپزشکی عمومی یک رشته وسیع و گسترده است و افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند می‌توانند به راحتی در در زمینه‌های مختلف مشغول به کار شوند.

دستیار دندانپزشک
دستیار دندانپزشک کیست

دستیار دندانپزشک

دستیار دندانپزشک فردی است که هر دندانپزشک برای سرعت بخشیدن به انجام امور درمانی، به آن نیاز دارد.

دستیار یک دندانپزشک باید از سطح دانش کافی و مهارت‌های لازم در زمینۀ دندانپزشکی برخوردار باشد، تا بتواند از عهدۀ وظایف تعریف شده برای این شغل بر بیاید. از این رو علاقمندان به این رشته می‌بایست به منظور کسب مهارت و دانش لازم جهت تصدی این شغل، در دوره دستیاری دندانپزشکی که توسط برخی از مراکز و مؤسسه‌ها ارائه می‌شود، شرکت کنند.

متخصص دندانپزشکی کیست؟

همانطور که پیشتر گفته شد دندانپزشک عمومی، پس از گذراندن دوره عمومی، وارد یکی از رشته‌های تخصصی دندانپزشکی مانند اندودنتیست، ارتودنسی، ایمپلنت و غیره می‌شود. و در یکی از این رشته‌ها تخصص خود را می‌گیرد.

متخصصین دندانپزشکی کیست
متخصص دندانپزشک چه خدماتی انجام می‌دهد

متخصص دندانپزشک چه خدماتی انجام می‌دهد

برای راحتی حال بیماران، در بیشتر کلینیک‌ها دست کم ۲ تا ۳ دندانپزشک، خدمات ارائه می‌دهند. در کلینیک‌های بزرگ‌تر این تعداد به ۲۰ یا بیشتر نیز می‌رسد. و هر کدام از دندانپزشکان به جز فعالیت کردن در کلینیک ممکن است، مطب شخصی هم داشته باشند.

بعضی از متخصصانی که در یک کلینیک فعالیت می‌کنند، شامل:

 • 1
  متخصص ارتودنسی (انجام ارتودنسی و مرتب کردن دندان‌ها و غیره)

 • 2
  متخصص ترمیمی و زیبایی دندان (انجام درمان‌های ترمیمی و اصلاح طرح لبخند)

 • 3
  متخصص لثه (انجام درمان‌های مرتبط با لثه و بافت نرم دهان)

 • 4
  متخصص درمان ریشه (انجام درمان‌های مرتبط با پالپ و ریشه که با نام عصب کشی نیز شناخته می‌شوند)

 • 5
  متخصص دندانپزشکی کودکان (مدیریت و درمان مشکلات دهان و دندان کودکان)

 • 6
  متخصص پروتز‌های دندانی( کاشت ایمپلنت دندان، جایگزینی دندان با پروتز مصنوعی، روکش و غیره)

فرق کلینیک دندانپزشکی با مطب دندانپزشکی چیست؟

کلینیک دندانپزشکی دارای سالن انتظار بزرگ و اختصاصی می‌باشد

اولین قسمت مطب دندانپزشکی که همه بیماران با آن آشنا می‌شوند، قسمت پذیرش آن است.

بخش پذیرش فضایی است که در آن از بیماران در مطب دندانپزشکی استقبال شده و اطلاعات اولیه جهت ویزیت را دریافت می‌کنند.

طبق تحقیقات، زمانی که از افراد در مورد ویژگی‌های یک فضای خوب سؤال می‌شود، اکثر آن‌ها در جواب به موارد زیر اشاره می‌کنند:
1. آرامش
۲. نور کافی
۳. مسیریابی راحت و دسترسی مناسب به سایر بخش‌ها
۴. راحتی و آسایش
۵. نظافت مناسب

تعداد زیادی یونیت و اتاق درمان

در هر مطب دندانپزشکی ما تنها یک یونیت یا صندلی داریم. در آن واحد تنها یک بیمار تحت ویزیت و درمان قرار می‌گیرد. اما در یک کلینیک دندانپزشکی در آن واحد ممکن است بیش از ۲ یونیت در کنار هم یا در اتاق‌های جداگانه به صورت فعال خدمات ارائه دهند.

مطب‌ها اغلب تجهیزات رادیوگرافی دندانپزشکی ندارند

بیشتر کلینیک‌های دندانپزشکی به دلیل داشتن فضای کافی به تجهیزات تصویربرداری و رادیولوژی مجهز هستند و لزومی ندارد بیمار برای عکسبرداری از دهان خود به مراکز خارج از کلینیک مراجعه کنند.

البته ممکن است همه تجهیزات لازم را نداشته باشند و در مواردی خاص بیمار را برای تهیه عکس به مراکز تخصصی عکسبرداری ارجاع دهند.

ولی باید بدانیم که فضای مطب به بزرگی کلینیک نیست، فضای محدود مطب باعث می‌شود که دندانپزشک اصلاً به داشتن چنین تجهیزاتی فکر نکند به همین علت در مراجعه به مطب‌ها حتی برای تهیه جزئی‌ترین تصاویر باید به مراکز رادیولوژی مراجعه کرد.

کلینیک‌ها می‌توانند شبانه روزی باشند اما مطب‌ها نه

به دلیل اینکه تعداد زیادی دندانپزشک در کلینیک‌ها وجود دارد، مدیریت می‌تواند، حضور دندانپزشکان را به صورت شیفتی دربیاورد. با اینکار در طول شبانه روز، کلینیک و مراجعان هر دو از حضور دندانپزشکان بهره‌مند می‌شوند.

دولتی و خصوصی بودن

کلینیک‌ها می‌توانند در بخش دولتی خدمات ارائه دهند و یا اینکه مستقل و خصوصی باشند. کلینیک‌هایی که دولتی هستند معمولاً زیر نظر مراکز جهاد دانشگاهی، دانشکده‌های دندانپزشکی و یا مراکز خیریه هستند. این مراکز هزینه‌های درمانی کمتری دریافت می‌کنند اما کلینیک‌های خصوصی اینگونه نیستند و اغلب هزینه‌های بالاتری هم می‌گیرند.

از میان کلینیک‌های دولتی و خصوصی، معمولاً دولتی‌ها به صورت کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی فعالیت می‌کنند، و بیماران می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز برای ویزیت و شروع درمان مخصوصاً در مواقع اورژانسی به این مراکز مراجعه کنید.

گوناگونی و گستردگی درمان

از آنجایی که چندین متخصص در کلینیک‌های دندانپزشکی کار می‌کنند، فعالیت‌های دندانپزشکی متنوعی نیز در این مکان‌ها انجام می‌شوند. فعالیت‌هایی نظیر: ارتودنسی، درمان بیماری‌های لثه، ترمیم، عصب کشی دندان، ساخت پروتز‌های دندانی، کاشت ایمپلنت و درمان مشکلات دهان و دندان کودکان و غیره از جمله انواع خدمات کلینیک دندانپزشکی هستند.

بیمه طرف قرار داد

اغلب کلینیک‌های دندانپزشکی با شرکت‌های بیمه قرارداد دارند و از این طریق به کاهش هزینه‌های بیماران کمک می‌کنند. در حالی که کمتر مطبی وجود دارد که با بیمه یا سازمانی وارد قرارداد شده باشد، زیرا پیگیری این مسائل وقت‌گیر و پرهزینه هستند.

از آنجایی که مطب‌ها مراجعه کنندۀ کمتری دارند، بیشتر تمایل دارند که تمام هزینه را از مراجعه‌کنندگان بگیرند.

موقعیت مکانی مناسب

کلینیک دندانپزشکی در تهران بهتر است در نقطه‌ای از شهر باشد که دسترسی به آن، هم از طریق وسایل حمل و نقل عمومی و هم وسیله نقلیه شخصی ممکن باشد. هم چنین برخورداری از امکاناتی چون پارکینگ و آسانسور نیز یک مزیت محسوب می‌شود.

امکانات رفاهی

هر چه کلینیک از نظر امکانات رفاهی مجهزتر باشد، مراجعه‌کنندگان احساس راحتی بیشتری خواهند کرد. برخی از امکانات رفاهی که بهترین کلینیک‌های دندانپزشکی دارند شامل کتابخانه، تلویزیون و غیره است.

حال بررسی می‌کنیم که یک کلینیک دندانپزشکی خوب چه ویژگی‌های می‌تواند داشته باشد که بیماران احساس راحتی بیشتری کنند.

ویژگی‌های کلینیک دندانپزشکی خوب چیست؟

داشتن مجوز کلینیک دندانپزشکی

کلینیک‌های دندانپزشکی به منظور ارائۀ خدمات تشخیصی، درمانی و پیشگیری بیماری‌های دهان و دندان توسط دندانپزشکان (عمومی – تخصصی) باید دارای مجوز باشند.

هنگامی که یک مرکز دارای گواهینامه یا مجوز باشد، اطمینان خاطر برای بیماران ایجاد می‌کند. چرا که بیماران مطمئن هستند که کلیه خدمات تحت نظارت یک هیئت دندانپزشکی معتبر انجام می‌شود و کاملاً استاندارد و قانونی می‌باشند.

بهره‌مندی از تجهیزات به روز

یک کلینیک دندانپزشکی خوب مجهز به کلیه امکانات و تجهیزات دندانپزشکی اعم از رادیوگرافی، یونیت دندانپزشکی، صندلی مخصوص دندانپزشک، صندلی دستیار دندانپزشک، ساکشن و غیره است.

ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی

کلینیک دندانپزشکی خوب برای فراهم کردن راحتی بیماران و مراجعه‌کنندگان مرکز، سعی خواهد کرد کلیه خدمات دندانپزشکی را در مرکز خود ارائه می‌دهد.

استفاده از مواد با کیفیت دندانپزشکی

متأسفانه امروزه جنس‌های بی‌کیفیت و تقلبی بسیاری وارد بازار شده است که قطعاً یک کلینیک تخصصی دندانپزشکی خوب از بهترین مواد برای انجام انواع خدمات خود استفاده می‌کند.

برخورداری از تهویه مناسب

اتاق انتظار، علاوه بر طراحی دلنشین می‌بایست دارای تهویه مناسب و برخوردار از سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب باشد.

خدمات در کلینیک
خدماتی که در کلینیک دندانپزشکی ارائه می‌شود

خدماتی که در کلینک‌های دندانپزشکی ارائه می شوند شامل چیست؟

همه افراد برای داشتن لبخندی زیبا و دندان‌های سالم به انواع خدمات و درمان‌های دندانپزشکی نیاز دارند. این امر مدیون مراقبت‌های مداوم و رعایت اصول بهداشت دهان و دندان است.

برخی ذاتاً دندان‌های سالم و زیبایی دارند و به دلیل مراقبت‌های مداومی که از دندان‌های خود انجام داده‌اند، دندان‌های آن‌ها هیچ مشکلی ندارد. اما پوسیدگی، جرم دندان، نامرتب‌بودن دندان‌ها، عفونت‌های دندان و لثه و موارد متعدد دیگر، همگی به خدمات و درمان‌های دندانپزشکی نیاز دارد.

البته هدف خدمات دندانپزشکی فقط درمان و رفع مشکلات دهان و دندان نیست. امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی، انواع خدمات زیبایی نیز برای افراد در کلینیک‌های دندان‌پزشکی ارائه می‌شود، که تنوع آن‌ها بالا و بی‌نظیر است.

ازاین‌رو خدمات و درمان‌های دندانپزشکی را به انواع خدمات درمانی، خدمات ترمیمی و خدمات زیبایی دسته‌بندی می‌کنند.

خدماتی که کلینیک دندانپزشکی معمولاً ارائه می‌دهند شامل:

سخن آخر

درک، فرق کلینیک دندانپزشکی و مطب دندانپزشکی از این جهت مهم است که بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید کدام نوع خدمات برای نیاز‌های شما بهترین است.

ما در ‌های دنت کلینیک در ساعات مختلف هفته، آماده و پاسخگوی سؤالات و خدمات مورد نیاز مراجعه‌کنندگان عزیز هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *در حال بارگیری کپچا...

فرم دانلود اپلیکیشن | های دنت